Prasa

Donosy: Prezydent Lech Wałęsa w Strassburgu

12fe9d6285e8a1b18730f8f398289c09

Donosy

 5 luty 1992.

Redaktor dnia: Piotr J. J.

Prezydent Lech Wałęsa przebywal wczoraj w Strasburgu na zaproszenie Rady Europy. Wystąpił przed członkami Zgromadzenia Parlamentarnego, reprezentującymi parlamenty państw członkowskich (Polska jest członkiem Rady od listopada 1991 roku).

„ZW” okresla przemowienie jako ‚dramatyczne w treści’. Lech Wałęsa powiedział między innymi: ‚Rzeczywistość zakpiła z tych, którzy sądzili, ze obalenie komunizmu przybliży świat Wschodu do świata zachodniego. […] Europe dzieli poziom gospodarczy. […] My, obywatele biedniejszej Europy odnosimy wrażenie, ze bogata, zasobna Europa zamyka sie przed nami. […] Polska, znajdująca się miedzy zapatrzonym w siebie Zachodem a zmieniającym się państwem sowieckim, ma przed sobą czas bez przyjaciół.’Prezydent zarzucił krajom zachodnim zamykanie granic dla towarów z Polski, przy jednoczesnym drenażu polskiego rynku oraz wykorzystywanie naszego kraju jako ‚instrumentu do rozbijania starego systemu zagrażającego Europie’. Na konferencji podsumował cel swojej wizyty: ‚Polska nie prosi o wsparcie, potrzebuje współpracy. Nam potrzebna jest wedka, a rybę złowimy sami’. 

Lech Walesa spotkał się w Strasburgu z prezydentem Izraela Chaimem Herzogiem. Zwrócił się do niego z prośbą o spowodowanie powrotu do Polski Boguslawa Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego, właścicieli spółki „Art-B”. Zapewnił, że będą mieli w kraju ‚godny proces’. 

Kategorie: Prasa

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s