TV

TVN7: ART-B. Made in Poland


SCREENSHOT 2019-10-20 AT 01.44.48.png

Premiery w TVN7

Od października na antenie TVN 7 będzie można obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień ostatnich lat. TVN 7 pokaże cykle dokumentalne poświęcone spółce ART-B, kartelowi Pabla Escobara, procesom znanego aktora i sportowca O. J. Simpsona; ponadto zaprezentowany zostanie serial dokumentalny wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Alexa Gibneya poświęcony zjawisku nienawiści.


Art-B. Made in Poland

Sensacyjny serial dokumentalny Anety Kopacz o życiu i karierze, wzlotach i upadkach właścicieli jednej z największych prywatnych firm w historii Polski – Art-B. Art-B w latach 1990-1992 stworzyła sieć sześciuset firm-córek w pięćdziesięciu krajach świata. Spółka osiągnęła obrót 22,5 miliarda dolarów w ciągu osiemnastu miesięcy, co jest lepszym wynikiem niż obrót Orlenu w 2015 roku

„ART-B. Made in Poland” to 6-odcinkowy serial dokumentalny opowiadający historię spółki ART-B założonej przez Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Autorka filmu – Aneta Kopacz (nominowana do Oscara za film dokumentalny „Joanna”) – przybliżyła okoliczności powstania jednej z pierwszych wielkich afer finansowych III RP, ukazując tło historyczne i udzielając głosu osobom, których bezpośrednio lub pośrednio dotyczyła ta sprawa. W filmie znalazły się wypowiedzi wielu osób, zarówno tych z pierwszych stron gazet, m.in. Lecha Wałęsy, Gromosława Czempińskiego, jak i tych, którzy mieli okazję od kulis śledzić poczynania twórców piramidy finansowej. Pytania, które padają w filmie często pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi, a sprawa ART-B nadal nie jest do końca zamknięta.


ODCINEK 1 – Anatomia afery

W tym odcinku przyjrzycie się kulisom pierwszej wielkiej afery finansowej w III RP. Sprawą Art-B przez lata żyły gazety i telewizje, głównie dlatego że pokazała patologia początków wolnej Polski. Autorzy pokazują, jak potoczyły się losy głównych bohaterów. 

Spółka Art-B działała w lata 90-91 i przez wielu była uznawana za cudowne dziecko polskich reform. Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski uciekli z Polski do Izraela. W niektórych mediach pojawiły się spekulacje o powiązaniach spółki z izraelskim wywiadem. Jaka była prawda?


ODCINEK 2 – Początki

Wczesne lata młodości głównych bohaterów oraz początki ich działalności w biznesie. Twórcy dokumentu próbują odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania: Kim byli dwaj tajemniczy, młodzi ludzie, którzy obracali miliardami dolarów i praktycznie zachwiali gospodarką młodej polskiej demokracji? Skąd wziął się pomysł na stworzenie firmy? Jakie były początki tego biznesu? W jaki sposób akurat Bagsikowi i Gąsiorowskiemu udała się taka spektakularna kariera? Co było największą siłą holdingu Art-B i stało się przyczyną jego upadku?

Andrzej Gąsiorowski i Bogusław Bagsik pochodzili ze skromnych rodzin. Dla Gąsiorowskiego duże znaczenie miała religii i przynależność do wspólnoty Ewangelicznych Chrześcijan. Jego rodzice byli skromni, a on zawsze marzył o tym, żeby osiągnąć więcej niż oni. Z kolei Bagsik został adoptowany. Zanim to jednak nastąpiło przebywa w domu dziecka. Przeszłość ukształtowała ich charakter i sprawiła, że obaj chcieli osiągnąć więcej niż przeciętność.


ODCINEK 3 – Takie były czasy

Trzeci odcinek serii skupia się na źródłach potęgi firmy Art-B. Bagsik i Gąsiorowski opowiedzą, jak kupując drożej w Korei i sprzedając taniej w Polsce zarabiali ogromne pieniądze. Ujawnią też, jaki w tym udział miał Plan Balcerowicza oraz ich kontakty w środowisku protestanckim. Widzowie dowiedzą się, dlaczego zyski z inwestycji dochodziły nawet do 18 tys. procent w skali roku i w jaki sposób rodził się kapitalizm nad Wisłą.


ODCINEK 4 – Operacja MOST

W tym odcinku zostanie ujawniona nieznana rola Art-B w tajnej operacji przerzutu Żydów ze Związku Radzieckiego do Izraela, która odbyła się pod kryptonimem Operacja Most. Uczestnicy tamtych wydarzeń opowiedzą, co stało za sukcesem tego ogromnego przedsięwzięcia oraz jakie były międzynarodowe skutki tamtych wydarzeń. Jaki mieli w niej udział? Jak udało się unikać zamachów terrorystycznych? Czy miało to wpływ na dalsze losy biznesmenów?

Operacja Most była przedsięwzięciem, które umożliwiło Żydom pochodzenia przede wszystkim rosyjskiego powrót do Izraela. ART-B wykorzystując posiadane środki finansowe, udzieliło wsparcia polskiego rządowi w przygotowaniu bezpiecznej akcji transportu ludności.

Zagrożenie atakiem terrorystycznym w latach 90. było poważne. Polską interesowała się, m.in. Syria. Dzięki działalności kontrwywiadu, antyterrorystów i grupie GROM udało się uniknąć niebezpiecznych sytuacji.


ODCINEK 5 – A było tak pięknie

W tym odcinku widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się m.in. próbie uratowania zagrożonego zakładu Ursus przez spółkę Art-B. Dzięki temu biznesowi Andrzej Gąsiorowski i Bogusław Bagsik wkroczyli w świat mediów. Gazety zaczęły zastanawiać się, kim są tajemniczy biznesmeni i w jaki sposób udało im się dojść do tak imponującego majątku. Media prześcigały się w domysłach, zadając sobie pytanie „oszukiwali czy nie oszukiwali”? Jak rozpętała się wielka afera? I kto tak naprawdę został w niej poszkodowany?


ODCINEK 6 – Niedokończona historia

W finałowym odcinku widzowie poznają konsekwencje spowodowane przez wybuch afery Art-B w życiu jej uczestników. Bohaterowie wydarzeń opowiedzą, co robią dziś i jaki mają stosunek do spraw sprzed lat. Jak afera sprzed dwudziestu siedmiu lat wpłynęła na ich życie oraz sytuację ich rodzin? Wokół bohaterów serii powstało mnóstwo mitów. Czy potrafią się z nimi rozprawić?


art-b-kv.jpg

Kategorie: TV

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s