Art.B

34 obrazy Kolekcji Art-B depozytami Muzeum Narodowego

 2009-06-09

34 obrazy Kolekcji Art-B depozytami Muzeum Narodowego

Najcenniejsze z obrazów, rysunków i grafik oraz dzieł sztuki zdobniczej, niegdyś należących do Kolekcji Art- B, przekazanych Muzeum Narodowemu w Warszawie w depozyt przez Narodowy Bank Polski, będzie można oglądać od wtorku na specjalnym pokazie w Muzeum.”Jestem dumny, że udało się te dzieła zatrzymać w Polsce i mogą być one prezentowane publiczności” – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym prezes NBP Sławomir Skrzypek. Narodowy Bank Polski jest właścicielem 34 obrazów, rysunków i grafik oraz 11 dzieł sztuki zdobniczej pochodzących z kolekcji spółki Art-B, postawionej wiele lat temu w stan likwidacji. Dzieła te do tej pory były zabezpieczeniem zobowiązań finansowych Art-B wobec Banku Handlowo-Kredytowego w Katowicach, również znajdującego się w stanie likwidacji. Przejęcie zbioru przez Narodowy Bank Polski odbyło się w ramach rozliczeń finansowych z Bankiem Handlowo-Kredytowym. NBP jest jedynym wierzycielem tego banku. Umowę o przekazania w depozyt dzieł z Kolekcji Art-B Narodowy Bank Polski podpisał z Muzeum Narodowym w Warszawie 26 maja br.

Jak mówił dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Maciejewski, do najciekawszych obiektów zespołu należy unikatowy dla polskich zbiorów dwustronny rysunek Pierra-Auguste’a Renoira pt. „La collation” z ok. 1890 r. – rodzajowa kompozycja przedstawiająca trzy kobiety z pieskiem.W zbiorze są też dwie grafiki Pabla Picassa: „Tauromachia” i „Cyrk” – z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, uważanego za jeden z najlepszych okresów w twórczości graficznej artysty. Innym znaczącym dziełem jest „Grobowiec Cecylii Metelli” XIX-wiecznego malarza niemieckiego Oswalda Achenbacha, jednego z najważniejszych przedstawicieli duesseldorfskiej szkoły pejzażowej. W skład kolekcji wchodzi też 10 obrazów Jacka Malczewskiego, wśród nich są dyptyk „Chrystus w Emaus”, portret lekarza i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Wincentego Łepkowskiego oraz studium malarskie „Portret dziewczynki siedzącej na drabinie”. W depozyt do Muzeum Narodowego trafiły także m.in. „Na gromniczną” Teodora Axentowicza, „Towarzysz pancerny na karym koniu” Józefa Brandta, „Portret dziewczynki z ciemnymi włosami” Tadeusza Makowskiego, „Dziewczyna z kwiatem” Zygmunta Menkesa oraz dwustronny obraz „Zimowy pejzaż miejski/ Kutry przy brzegu” Meli Muter.  Pokaz potrwa do 12 lipca. Jak zapowiedział Maciejewski, na jesieni zostaną zaprezentowane wszystkie dzieła przekazane muzeum w depozyt przez NBP. W zbiorach Art-B znajdowało się ok. 170 dzieł sztuki. Nabywane były one na początku lat 90. w Polsce i Europie; koszty zakupu większości obrazów poniosła spółka Art-B. Większość zbiorów została sprzedana na aukcjach w 1992, 2004 i 2005 r.
Screenshot 2015-01-07 23.13.46
08.06.2009
Picasso, Malczewski, Renoir, Brandt, Axentowicz, Menkes, Erhardt – w sumie 34 obrazy i 11 dzieł sztuki zdobniczej trafiło w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. Wcześniej bezcenne dzieła należały do spółki Art-B. Narodowy Bank Polski przejął je w ramach rozliczeń i oddał pod opiekę muzeum.
– Jestem dumny, że udało się zatrzymać te dzieła w Polsce i mogą być one prezentowane publiczności – powiedział na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Dziś depozyt, jutro własność?
Obrazy były przed laty własnością spółki Art-B, symbolu finansowych nadużyć początku lat 90. Kolekcja była zabezpieczeniem zobowiązań finansowych spółki wobec Banku Handlowo-Kredytowego. Dziś obie firmy są w stanie likwidacji, a kolekcja sztuki Art-B została przejęta przez NBP w ramach rozliczeń finansowych z bankiem. Dzieła trafiły w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie.
– Mamy problem z pozyskiwaniem dzieł, zazwyczaj nie stać nas na udział w aukcjach i rywalizację z prywatnymi kolekcjonerami – mówił Andrzej Maciejewski, dyrektor muzeum – Mam nadzieję, że depozyt stanie się kiedyś naszą własnością, a dziś cieszmy się, że udało się przywrócić kolekcję do obiegu publicznego – dodał. 
Obrazy wielkich mistrzów  Część z kilkudziesięciu dzieł została zaprezentowana dziennikarzom, od wtorku będzie dostępna dla zwiedzających. Do najciekawszych obiektów z kolekcji należy unikatowy rysunek Pierra Auguste’a Renoira „La collation”. Kompozycja przedstawiająca trzy kobiety z pieskiem to pierwszy Renoir w kolekcji Muzeum Narodowego. W warszawskim muzeum będzie można także podziwiać dwie prace Pabla Picassa z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Pojawiają się na nich sceny z walk byków i popisów cyrkowych. W skład kolekcji wchodzi także aż 10 obrazów Jacka Malczewskiego. Wśród prac wybitnego polskiego symbolisty szczególnie wyróżnia się inspirowany Biblią dyptyk „Chrystus w Emaus”. Postaci Chrystusa artysta nadał rysy własnej twarzy. Ozdoba zbioru jest pastel Stanisława Ignacego Witkiewicza „Portret Pana S. A.”. W kolekcji znalazły się także obrazy pędzla Tadeusza Makowskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Brandta, Wojciecha Kossaka czy Meli Muter. Uzupełniają je dzieła sztuki dekoracyjnej i użytkowej m.in. szklana „Pantera” Baccarata i srebrna waza paryskiego złotnika Louisa-Nicolasa Naudin’a z 1820 roku.