Prasa

Gąsiorowski wystąpił o list żelazny

Gąsiorowski wystąpił o list żelazny

Paweł Szaniawski (26.09.2011)

Andrzej Gąsiorowski, poszukiwany międzynarodowym listem gończym były szef Art-B, wystąpił o list żelazny – dowiedział się serwis Newsweek.pl.

Pod koniec września mec. Wojciech Koncewicz skierował do warszawskiej prokuratury okręgowej wniosek o wydanie listu żelaznego dla przebywającego w Izraelu Gąsiorowskiego, bohatera jednej z najgłośniejszych afer III RP. „Przed wydaniem postanowienia o wydaniu podejrzanemu Andrzejowi Gąsiorowskiemu listu żelaznego wnoszę o uchylenie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu i poszukiwaniu podejrzanego międzynarodowym listem gończym” – czytamy w dokumencie, do którego dotarł Newsweek.pl.

– W interesie wymiaru sprawiedliwości jest zapewnienie podejrzanemu możliwości udziału w postępowaniu, co jest możliwe w przypadku zagwarantowania Andrzejowi Gąsiorowskiemu odpowiadania z wolnej stopy – wyjaśnia mec. Koncewicz.

W lutym „Newsweek” ujawnił, że Gąsiorowski ubiega się o umorzenie postępowania karnego. Koncewicz argumentował, że czyny jego klienta przedawniły się już pięć lat temu, zatem powinien bez przeszkód wrócić do kraju jako wolny człowiek. Prokuratorzy jednak odmówili, bo inaczej liczą terminy przedawnienia i ich zdaniem większość przestępstw popełnionych przez Gąsiorowskiego przedawni się dopiero w 2016 roku.

Pewne jest, że przedawnienie wobec Gąsiorowskiego biegnie od 1991 roku, kiedy wyjechał z kraju razem ze wspólnikiem Bogusławem Bagsikiem.

Już lutym Koncewicz zapowiadał w rozmowie z „Newsweekiem”, że jest gotów na batalię sądową, nawet w Strasburgu. Teraz – jak dowiaduje się Newsweek.pl – obrońca Gąsiorowskiego faktycznie zdecydował się na skierowanie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Kategorie: Prasa

Tagi: ,